עבודה וקריירה

תלוש השכר נראה כמו סינית? קבלו הסבר מפורט מאתר אולג'ובס שיעשה לכם סדר

לא משנה אם אתם מקדמי אתרים או עוסקים בתחום אחר, כולנו עובדים לא מעט שעות, משקיעים את כל כולנו בעבודה אבל לא כולנו מתעמקים עד הסוף במרכיבי השכר של תלוש המשכורת, לא ממש יודעים איזו דרך עושה השכר בדרך מהברוטו אל הנטו, מה זה אומר, על מה מורידים לנו כסף ומה שיעור האחוזים. אז אם גם לכם תלוש השכר נראה כמו סיניתקבלו הסבר מפורט שיעשה לכם סדר בבלאגן…

קיים הבדל בין תלושי משכורת של עובדי מדינה לבין עובדים של חברות פרטיות הן ברמת השקיפות, הן בבהירות של מרכיבי השכר. אז הנה כמה מהמרכיבים שחשוב לבדוק שהם אכן קיימים בתלוש המשכורת, מרכיבים אשר בסופו של דבר משפיעים לנו על חשבון הבנק.

אולג'ובס – איך הכל התחיל? >>

רוצה לקהל הצעה לקידום אתרים? כל מה שצריך זה למלא כמה פרטים קטנים…

הבסיס של הבסיס

פרט לפרטים בסיסיים שחייבים להיות כתובים בצורתם הנכונה כמו שם, שם משפחה, תעודת זהות ותאריך לידה חשוב גם לבדוק את תאריך תחילת העבודה. תאריך תחילת העבודה משפיע לנו על שני דברים עיקריים: הראשון הוא נגזרת ישירה של ההפרשות הסוציאליות שלנו שיורדות גם הן מתלוש השכר והשני הוא פיצויי פיטורין במידה ואכן מפטרים אותנו.

למצוא עבודה בקלות באפליקציה >>

עובדים קשה

נקודות זיכוי

לכל אזרח במדינת ישראל מגיעות נקודות זיכוי שבפועל מפחיתות לנו את תשלומי המס למדינה. לגברים מגיעות 2.25 נקודות זיכוי ולאישה 2.75. כל נקודת זיכוי שווה ל-209 שקלים כלומר הטבה מעצם היותנו אזרחים ועובדים במדינת ישראל. על פי החוק יש סעיפים המזכים בנקודות זיכוי נוספת כמו למשל נשים שעברו גירושים, נשים עם ילדים עד גיל 18 ועוד. בסופו של דבר זה משפיע על הנטו שלנו. את נקודות הזיכוי שווה לברר מול הנהלת החשבונות ולראות שאנו מקבלים בדיוק את מה שמגיע לנו בהתאם למצבנו.

כדאי גם לקרוא:

ניכויי חובה ותנאים סוציאליים

עבור כל אזרח שעובד במדינה ישראל יש ניכויי חובה ביניהם מס הכנסה, ביטוח לאומי, דמי בריאות, ביטוח מנהלים, קרן פנסיה, קרן השתלמות ועוד. בנוסף לאלו יש גם ניכויים נוספים המשפיעים לנו בסופו של יום על הנטו וגם על הניקוי של התנאים הסוציאליים. כל עובד שמפרישים לו מהמשכורת אחוזים מסוימים לתנאים סוציאליים, החלק שהוא מפריש מתוך השכר חייב לבוא לידי ביטוי בתלוש עצמו. מכיון ולפני כמה שנים מדינת ישראל הכניסה לחוק את חוק הפנסיה, אותם ניקויים עבור תנאים סוציאליים חייבים להופיע בתלוש המשכורת. שני סעיפים חשובים נוספים הם ניכוי לצורך חופשה וניכוי לצורך מחלה. מעבר לזה, על כל שאלה שיש לכם בנוגע לתלוש השכר מומלץ לפנות להנהלת החשבונות או חשב השכר של החברה בה אתם עובדים.

מאמר מעניין בנושא חיפוש עבודה שמומלץ לבדוק גם כן.

חייגו עכשיו